HEARTWARE Ventriküler Destek Sistemi

HeartWare® Sistemi, kalbinizin vücudunuza kan pompalamasına yardımcı olmak—ve kalbinizin aşırı yükünü hafifletmek—için gerekli olan tüm donanıma sahiptir. Bu sistemin kullanımı, semptomlarınızı en aza indirmek ve çoğu günlük etkinlikleri rahatlıkla gerçekleştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

 

HeartWare Sisteminin merkezinde sol ventriküler destek cihazı (lVaD) adında bir pompalama cihazı bulunur. lVaD göğsünüzün içinde kalır ve doğrudan kalbinize bağlıdır. Kanı kalbinizin sol tarafından aort damarınıza (kanı kalbinizden vücudunuzun kalanına taşıyan geniş damar) pompalar. Kan, bahçe hortumundan çıkan suya benzer biçimde pompadan sürekli bir akış halinde çıkar. ancak bu sürekli kan akışı normal bir kalbin atışından farklıdır, sonuç olarak nabzınızı hissetmeyebilirsiniz. Endişelenmenize gerek yoktur, bu durum tamamen normaldir.lVaD, kontrol birimi adında küçük bir harici bilgisayar tarafından çalıştırılır.

 

lVaD ve kontrol birimi, karnınızın üst kısmındaki cildinizden geçen küçük bir kablo (aktarma hatle birbirlerine bağlanır. Kontrol birimi pompayı çalıştırır ve sistemin çalışmasını yönetmenize yardımcı olması için metin mesajları ve sesli uyarı alarmları verir. Kontrol birimi iki pil veya bir pil ve duvar prizi veya araba elektriği ile çalışır. HeartWare Sisteminin tamamı taşınabilirdir. Sistemi gittiğiniz her yere götürmenizi sağlayan bir taşıma muhafazasını, belinizde veya omzunuzda taşıyabilirsiniz. Sistem yaklaşık 2,5 pound (1,1 kg) ağırlığındadır.